kwestie, o które musisz zadbać
Jesień zbliża się wielkimi krokami, a nawet nie zorientujemy się kiedy będzie już zima! Jest to idealna pora, aby pomyśleć o przygotowaniu naszych wolier oraz papug do zimy. Co zatem należy zrobić, by mieć pewność, że nasze pupile będą miały komfortowe oraz przyjemne warunki,
Przeczytaj, a dowiesz się:
- Jak przygotować Papugi do zimy?
- Czym oraz jak osłonić wolierę od mrozów?
- Gdzie umiejscowić wolierę?
- Czy konieczne jest osłonięcie woliery przed mrozem?
- Czy wolierę należy zabezpieczyć na zimę?
Zimowa woliera dla papugi?
Jeżeli wcześniej nie pomyśleliśmy, aby stworzyć całoroczną wolierę dla papug, możemy przerobić naszą letnią wolierę na zimową. Przede wszystkim, aby stworzyć komfortowe warunki dla ptaków, musimy zadbać o odpowiednie schronienie. Zimowy domek dla ptaków powinien być ciepły, dobrze zaizolowany oraz odporny na panujące warunki atmosferyczne. Najlepiej ulokować go w osłoniętym rogu woliery pod zadaszeniem, by zabezpieczyć go przed śniegiem i deszczem. Sama woliera powinna być usytuowana w słonecznym miejscu bez ciągów powietrznych. Przynajmniej dwie ściany i dach zimowej woliery powinien być zabudowany materiałem, który przepuszcza naturalne światło słoneczne, natomiast nie przepuszcza wiatru. Dobrym rozwiązaniem są także płyty warstwowe, które izolują ptaki przed złymi warunkami atmosferycznymi jak wiatr, deszcz, śnieg oraz ujemna temperatura.
Osłanianie woliery przed mrozem
Jak wcześniej już poruszaliśmy temat osłaniania woliery przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, warto też zastanowić się, czy jest to niezbędne, jak prawidłowo to zrobić oraz czym?
Osłonięcie woliery ma głównie na celu zapobieganiu gwałtownych zmian temperatury, zwłaszcza które uczestniczą w trakcie silnych i mroźnych wiatrów. Dodatkowo pozwala to na utrzymanie korzystnej temperatury wewnątrz, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na zabudowanie wszystkich stron woliery.
Często też pytacie się nas, czy warto zabezpieczyć dach w całości na zimę. Odpowiadamy: „zależy”. W krajach zachodnich coraz częściej prowadzi się praktykę zadaszeń całej woliery. Nie tylko chodzi tu o warunki atmosferyczne, a bardziej o bezpieczeństwo ptaków, ponieważ pełne zadaszenie zabezpiecza przed polowaniem przez np. kuny czy koty, a przede wszystkim przed coraz bardziej rozprzestrzeniającą się Ptasią Grypą, które dziesiątkują ptaki. Ale to już temat na inny post 😊
Osłaniając przed morzami, można wykorzystać kilka łatwych w montażu materiałów:
- Folię przeźroczystą (np. szklarniową),
- Poliwęglan lub poliwęglan komorowy,
- Plexi, akryl lub inne tworzywo półprzeźroczyste,
- Siatki cieniujące, przeciwwiatrowe — tutaj głównie zabezpieczenie przed wiatrem.
Woliery modułowe mają także możliwość zamontowania poliwęglanu bezpośrednio an stelażu. Pozwala to na łatwy montaż i demontaż, bez konieczności uszkodzenia konstrukcji, mając pewność jakości oraz estetyki!